Вексель - це вид цінних паперів, який, по суті, є письмовим зобов'язанням сплатити кому-небудь певну суму грошей у визначений термін. Перші згадки про нього з'явилися ще в сьомому столітті нашої ери. Але і зараз він є однією з найбільш затребуваних форм оформлення боргових зобов'язань.
Існують прості і переказні векселі. Платником простого є векселедавець, переказного - інша особа, зазначена у векселі і згідна з його умовами. Вексель передається з рук в руки тільки за спеціальним передавальним написом (індосамент).
Ціллю для оцінки векселів можуть послужити:
- купівля-продаж,
- передача під заставу,
- внесення в статутний капітал підприємства,
- виконавче впровадження,
- залучення інвестицій,
- страхування,
- інше.
Акценти в роботі
Основою оцінки векселя є визначення вартості як фінансового інструменту, здатного приносити дохід власнику. Тому при виконанні оцінки в обов'язковому порядку аналізується прибутковість векселя, надійність векселедавця, кон'юнктура фінансового ринку.
Фактори, від яких може залежати номінальна вартість векселя:
- Інформація про векселедавця,
- Вексельна сума,
- Строк платежу,
- Індосанти,
- Аваль (поручительство).
Кожен з них, безсумнівно, вплине на результат оцінки. Також важливо враховувати фактори ризику недоотримання коштів, прострочення або неплатежу.
Часто оцінка вартості векселя проводиться порівняльним підходом, при якому вартість визначається на основі даних про купівлю-продаж аналогічних векселів. Якщо ж така інформація відсутня, застосовується прибутковий підхід, при якому вартість визначається на підставі розрахунку потенційного доходу, який може отримати векселедержатель.
Можуть знадобитися такі документи:
- копія векселя,
- документи, що підтверджують права на вексель,
- копії установчих документів,
- фінансова звітність компанії-емітента (баланс, звіт про фінансові результати та ін.) на останню звітну дату та за 3 роки, що передують даті оцінки,
- при проведенні аудиторської перевірки – висновок аудитора,
- дані про активи.
Цінуйте свій час - інше оцінимо ми!