Незалежно від спадів економіки і криз, попит на харчову продукцію залишається стабільним і постійним. За статистикою, в середньому людина з'їдає за рік близько 20 кг цукру. В Україні цукор роблять, в основному, з цукрового буряка. Він є однокомпонентним продуктом, тобто для його виробництва необхідний тільки один вид сировини.
Виробництво цукру складається з чотирьох основних етапів: екстракція, очищення дифузного соку, видалення зайвої вологи через випаровування, кристалізація. І для кожного з цих етапів необхідний свій комплект обладнання.
Переробка буряків в цукор триває протягом 3-4 місяців після збору врожаю сировини. Весь цей час обладнання повинно працювати безперебійно і безперервно. Після цього необхідно перевірити все оснащення і в разі потреби провести ремонт або замінити на нове.
Для чого може знадобитися оцінка обладнання:
- купівля-продаж,
- страхування,
- постановка на баланс заводу,
- кредитування,
- модернізація та оновлення обладнання,
- прийняття управлінських рішень,
- інше.
- перелік оцінюваного майна;
- по кожній одиниці найменування, марка, модель, завод-виробник, рік випуску, дата введення в експлуатацію, термін служби, дані про ремонти,
- технічні характеристики, паспорта,
- технічний стан на дату оцінки,
- первісна і залишкова балансові вартості.
Основні акценти в роботі
Оцінка обладнання сахарного заводу найчастіше проводиться порівняльним підходом, так як на сьогоднішній день на ринку існує достатня кількість запропонованого на продаж різного оснащення для виробництва цукру.
Витратний підхід може застосовуватися для застарілого обладнання, яке вже не випускається або для абсолютно нового, ще не працюючого.
Наші фахівці мають значний досвід в оцінці самого різноманітного обладнання в складі цукрових заводів: сушарок, транспортерів, камене-, піско- і ботволовушек, машин для миття буряків, пресів, свеклорезок, випарних установок, відстійників, сатураторів і іншого. Оцінку проводимо швидко, якісно і професійно!
Цінуйте свій час - інше оцінимо ми!