Облігації - це вид цінних паперів, які, по суті, є борговою розпискою від компанії-емітента, яка їх випускає. Головна перевага облігації - це можливість заздалегідь оцінити свою вигоду.
Після певного терміну їх власник отримує назад вкладені гроші з урахуванням відсотків. У тому випадку, якщо фінансів з чистого доходу не вистачає – відкривається резервний фонд, існування якого є обов'язковою умовою для випуску облігацій.
Метою для оцінки облігацій можуть послужити:
- купівля-продаж,
- передача під заставу,
- переоцінка активів компанії в бухгалтерському обліку та МСФЗ,
- внесення в статутний капітал підприємства,
- примусове відчуження в процедурі банкрутства,
- виконавче впровадження,
- процедура злиття і поглинання компанії (угоди М & А),
- розгляд судових спорів,
- інше.
Акценти в роботі
Для того щоб якісно і правильно оцінити облігації, слід розуміти по яким фактором вони різняться.
Це:
- Форма виплати доходів: процентні, дисконтні;
- Терміни погашення: короткострокові, середньострокові, довгострокові;
- Валюта випуску: гривневі, в валюті;
- Емітенти: державні, муніципальні, корпоративні;
- Конвертованість: конвертовані, неконвертовані;
- Забезпеченість: забезпечені, незабезпечені, субординовані незабезпечені;
- Спосіб звернення: облігації з вільним обігом, облігації з обмеженим обігом.
І кожен з них, безсумнівно, вплине на результат оцінки. Також важливо враховувати фактори ризику, процентну ставку, співвідношення попиту і пропозиції, кредитну якість, податковий статус. Так оцінка облігацій вийде достовірною.
Головна особливість оціночної процедури в тому, що сукупність виплат, які призначаються власнику облігацій, займає час. Виходячи з цього, всі грошові потоки дисконтуються по даті оцінки.
Сама по собі оцінка облігацій – це процедура визначення вартості нематеріального об'єкта. А значить, що на ціну облігацій впливає вартість прав, наданих її власнику (він вважається кредитором), так як облігації не дозволяють управляти компанією.
При оцінці цінних паперів часто використовується порівняльний підхід, за умови, що є відповідні аналоги. Також через особливі характеристики паперів оцінка вартості облігацій проводиться дохідним методом, оскільки змістом облігацій є повернення вкладених фінансів з урахуванням відсотків.
Можуть знадобитися такі документи:
- виписки з реєстрів,
- проспект емісії,
- фінансова звітність компанії-емітента (баланс, звіт про фінансові результати та ін.) на останню звітну дату та за 3 роки, що передують даті оцінки.
Цінуйте свій час – інше оцінимо ми!